Home Články feed-image

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


Češi stále častěji upřednostňují internetové obchody před těmi fyzickými, a i proto se na ně v posledních letech detailněji zaměřila Česká obchodní inspekce (ČOI). Ta v nedávné zprávě odhalila, že téměř 90 % přezkoumaných e-shopů nedodržuje právní předpisy. více zde

Výzkumníci bijí na poplach: bezpečnostní chyba v milionech Bluetooth sluchátek umožňuje hackerům vzdálený přístup k citlivým datům a připojením. více zde

Měla z toho být svatba a společná budoucnost zalitá sluncem, namísto toho se 70letý muž z Prahy stal bezdomovcem poté, co přišel o šest milionů korun. Peníze postupně poslal podvodníkovi, který se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock. Podobných švindlů v poslední době přibývá a policisté nabádají k obezřetnosti při seznamování s virtuálními kontakty. K případu zveřejnili konverzaci oběti s podvodníkem. Více zde.

Falešné reklamě nabízející výhodnou investici uvěřila jedenaosmdesátiletá žena z Olomoucka. Přesvědčilo ji zřejmě to, že se v ní objevil známý podnikatel a politička. Podle informací Novinek se jednalo o miliardáře Daniela Křetínského a Alenu Schillerovou (ANO). Napálená žena přišla o více než 300 tisíc korun. Více zde.

Charitativní organizace Internet Watch Foundation (IWF) tvrdí, že rychlý nárůst realistických snímků zneužívání dětí generovaných umělou inteligencí může vést k vyššímu počtu falešných obvinění, zatímco skutečné případy mohou zůstat bez povšimnutí. Za poslední rok se počet těchto deepfake materiálů podle IWF ztrojnásobil. Více zde.

Uživatelé TikToku se v rámci „Dusting Challenge“ vybízejí k vdechování plynu z běžně dostupných sprejů. Odborníci varují před možnými dlouhodobými následky. Více zde.

Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, prostřednictvím kterých se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit. více zde

Formbook patřil v uplynulých měsících v Česku mezi nejrozšířenější škodlivé kódy pro platformu Windows, v květnu ale podíl tohoto nezvaného návštěvníka dramaticky propadl. Oslavy nicméně nejsou na místě. Jak se totiž v posledních týdnech ukázalo, kyberšmejdi pouze přeskupili zbraně. Vše tedy nasvědčuje tomu, že přijde nová útočná vlna. více zde

Canberra - Americká platforma YouTube kritizuje návrhy australského vládního útvaru pro bezpečí na internetu, aby byla zařazena mezi sociální sítě, které budou osobám mladším 16 let nepřístupné. Napsal o tom dnes server The Guardian. Australský parlament schválil průlomový zákon zakazující sociální sítě této věkové skupině loni v listopadu. Týká se platforem, jako jsou Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat nebo X. Více zde.

Britská veřejnoprávní mediální instituce BBC se ocitla ve sporu s technologickým start-upem Perplexity, který provozuje stejnojmenný vyhledávač poháněný umělou inteligencí (AI). Podle informací deníku Financial Times, který získal přístup k interním dokumentům, BBC adresovala vedení společnosti, konkrétně generálnímu řediteli Aravindovi Srinivasovi, formální dopis s obviněním, že Perplexity nelegálně používá její obsah k trénování svých jazykových modelů. Více zde.

Třináctiletá dívka z USA vložila hlas své matky do generátoru umělé inteligence (AI), aby napodobila její hlas a omluvila se ze školy. A to hned na několik dnů. Podle spisovatele Nathana Ramose Parka, který příběh zveřejnil na Instagramu, dívka dokonce použila stejnou techniku, aby oklamala svého otce ohledně přespání u kamarádů. Na internetu příběh překvapil i vyděsil velkou spoustu lidí. Více zde.

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png logo eset

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
xAhoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.