Poradna E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci pravidelně pomáhá obětem sextortion, neboli sexuálního vydírání, které představuje rostoucí problém napříč všemi věkovými kategoriemi. Jen v posledním roce evidujeme výrazný nárůst případů, kdy jsou oběti vydírány o peníze nebo intimní materiály. Alarmující je, že se obětí sextortion stávají nejen dospělí, ale také děti a dospívající. Terčem tohoto druhu vydírání jsou přitom ve většině případů chlapci a muži.
Útoky často přicházejí ze zahraničí, kdy pachatelé navážou kontakt s obětí prostřednictvím sociálních sítí, herních platforem nebo seznamovacích aplikací. Po navázání důvěry si útočník vymůže od oběti citlivé fotografie nebo videa a následně ji začne vydírat. Vydírání obvykle spočívá v požadování peněz výměnou za to, že intimní materiály nebudou zveřejněny či zaslány rodině a známým oběti.
Problémem je také vysoká organizovanost pachatelů. Mnoho z těchto útoků má charakter organizované kyberkriminality, kdy pachatelé využívají anonymitu internetu a obtížnou dohledatelnost napříč hranicemi států. Pachatelé často operují ze zemí, kde je jejich stíhání velmi komplikované.
Několik příkladů z porady E-Bezpečí za poslední měsíc:
-
Muž (45 let) se seznámil na seznamce se ženou, která ho přesvědčila, aby jí poslal intimní fotografie přes WhatsApp. Nyní mu vyhrožuje zveřejněním fotografií na Facebooku, pokud nezaplatí 6 000 Kč.
-
Mladík (26 let) si začal psát s dívkou na Instagramu, která ho vtáhla do sexuální hry. Po výměně několika fotografií se však ukázalo, že jde o muže, který ho nyní vydírá a vyžaduje platbu dárkovými kartami.
-
Chlapec (14 let) si psal s dívkou na Discordu a sdílel s ní intimní fotografie. Teď ho dívka vydírá falešným obviněním ze znásilnění a hrozbou zveřejnění fotografií na Twitteru.
-
Muž (39 let) uskutečnil intimní videochat s neznámou ženou na Messengeru, která pořídila záznam. Nyní ho vydírá a požaduje 70 000 Kč, aby video nerozeslala jeho rodině a přátelům.
-
Chlapec (15 let) uvěřil dívce na Instagramu a poslal jí své intimní fotografie. Ta nyní vyhrožuje, že je rozešle všem jeho sledujícím.
Klíčovým faktorem v boji proti sextortion je především prevence. Projekt E-Bezpečí proto apeluje na všechny uživatele internetu, zejména pak rodiče dětí, aby s nimi otevřeně komunikovali o rizicích sdílení intimních materiálů a citlivých údajů na internetu. Důležité je také dodržovat základní pravidla bezpečnosti:
-
Nikdy neposílejte intimní fotografie nebo videa cizím lidem.
-
Neuvádějte na internetu citlivé informace o své osobě.
-
V případě vydírání nic neplaťte a okamžitě vyhledejte pomoc. Podrobný postup, jak se zachovat, pokud vás někdo vydírá, naleznete v našem článku Co dělat, když tě někdo vydírá.
Pokud jste se stali obětí sextortion nebo potřebujete radu, neváhejte se obrátit na naši poradnu E-Bezpečí, která vám anonymně a zdarma pomůže zvládnout tuto obtížnou situaci.
Redakce E-Bezpečí