Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra společně s týmem E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci představují aktualizovanou verzi preventivního materiálu „Kyberakademie pro pracovníky obcí, obecních policií a další cílové skupiny ve školním prostředí“, která je metodickým průvodcem klíčovými tématy prevence rizikového chování v online prostředí. Novinkou jsou také nové pracovní listy, které lze využívat pro celou řadu preventivních aktivit.
Svoboda projevu je jedním z pilířů demokracie, ale často zapomínáme, že musí být neoddělitelně spjata s odpovědností. Bez ní se veřejný prostor, a zejména ten digitální, mění v džungli, kde může kdokoli beztrestně útočit, manipulovat či podvádět. Právě absolutní anonymita na sociálních sítích je klíčovým faktorem, který proměňuje online prostředí (především pak sociální sítě a messengery) v místo plné nenávisti a nástroj pro politickou radikalizaci.
Projekt na ochranu před kyberšmejdy, který vznikl spoluprací Olomouckého kraje, Policie ČR a centra E-Bezpečí Univerzity Palackého, slaví první velké úspěchy. Platforma

Podzim 2025 je pro tým E-Bezpečí ve znamení jednoho velkého kolotoče. Ať už je venku mlha, déšť nebo babí léto, naši lektoři i lektorky brázdí republiku a přinášejí do škol i dalším institucím témata, která dnes zkrátka nejde úplně ignorovat. A protože v tomhle maratonu stále pokračujeme, nabízíme malé shrnutí toho, co jsme od září zvládli – a že toho nebylo málo.
Žijeme ve svobodné zemi. Máme právo volit, cestovat, podnikat, vzdělávat se, a také – což je mimořádně důležité – máme právo na svobodu projevu. Tedy právo vyjadřovat své názory, ať už slovem, písmem, obrazem, nebo jinými prostředky. Je to jedno ze základních práv, které nám zaručuje Ústava České republiky, konkrétně článek 17 Listiny základních práv a svobod. Ale i svoboda má své hranice.