Remove
Elon Musk v noci na sobotu oznámil, že prodal svou sociální síť X za 33 miliard dolarů (zhruba 760 miliard korun) svému vlastnímu start-upu xAI. Celá transakce je realizována pouze v akciích a jde o konsolidaci jeho dvou společností. Více zde.
Hned zkraje roku se prakticky z nuly probojoval mezi nejrozšířenější škodlivé kódy malware Agent.EQD, který se maskoval za falešnou VPN aplikaci pro chytré telefony s Androidem. Taktika evidentně kybernetickým podfukářům vychází, neboť podíl této hrozby v Česku neustále roste. Více zde.
Inzeráty se známými politiky zabírají, přestože jsou falešné. Na jeden z nich se nechal zlákat i muž středních let z Přerova. Uvěřil reklamě, v níž vybízel k investování do kryptoměn Andrej Babiš. Nejprve vydělal zhruba tisíc korun, následně přišel o téměř 300 tisíc korun. Více zde.
Ruská generální prokuratura si stěžuje, že ukrajinské ozbrojené síly a speciální služby sledují díky softwaru české firmy Compelson ruské občany. Ředitel společnosti Dušan Kožušník Novinkám sdělil, že se k tomu firma hrdě hlásí a že software Ukrajincům na začátku války poskytla sama zdarma. Kyjev následně podle něj sám od sebe přešel na placenou verzi. Více zde.
Slovensko zaplavily hoaxy, které šíří celou řadu lží ohledně nemoci slintavky a kulhavky. Od zlehčování rizik nákazy po konspirační teorie namířené proti Evropské unii. Dezinformace se začínají šířit také v Česku, kde se zatím nákaza neobjevila, nicméně zavádí se preventivní opatření na hranicích a v chovech. Více zde.
Česko se posunulo na šestou příčku v žebříčku zemí nejohroženějších vyděračskými sexuálními online útoky. Podle ředitele výzkumu hrozeb v antivirové společnosti Gen Michala Saláta jsou útočníci při tvorbě zpráv stále schopnější. Více zde.
Kyberzločinci ze Severní Koreje objevili nový způsob, jak proniknout do podnikových systémů. Jejich nejnovější taktika spočívá v tom, že simulují technické problémy během videokonferencí a nabízí "řešení". Snaží se tak přimět oběti ke stažení škodlivého softwaru. více zde
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na svých stránkách upozorňuje na podvodnou vlnu SMS zpráv, která přichází v době, kdy vrcholí přípravy pro podání daňového přiznání a přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny. Podvodné zprávy chtějí z lidí vytáhnout citlivé údaje, včetně přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. více zde
V uplynulém týdnu se rozhořela diskuze ohledně návrhu vyhlášky z dílny ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu, podle kterého by měli poskytovatelé internetu zaznamenávat navštívené stránky všech připojených účastníků. Šmírovat podobným způsobem Čechy chtělo ministerstvo již dříve, a to opakovaně. Letos diskutovaný návrh je přitom podle Novinkami oslovených odborníků stejný jako před deseti lety. Více zde.
Aplikace poháněné umělou inteligencí (AI) stále více pomáhají americkým žákům číst a psát. AI nástroje jako Amira Learning, MagicSchool, KhanMigo, ale také ChatGPT dokážou školáky naučit písmena, mapovat hlásky, pomáhají jim rozvíjet jejich znalosti angličtiny nebo přinést zajímavé nápady. V rámci porozumění mluvené řeči však už tak zdatné nejsou. To mezi některými učiteli vyvolává obavy. Více zde.
Většina západních chatbotů nevědomky šíří ruskou propagandu. Vyplývá to z analýzy serveru NewsGuard. Například ruský dezinformační server Pravda zaplavuje internet miliony lživých prokremelských zpráv, čímž ovlivňuje vyhledávací systémy chatbotů s umělou inteligencí. Ty následně lživé články zařazují do svých zdrojů a sdílejí tím nepravdivé narativy. Více zde.
Nebezpečná TikTok výzva ohrožuje životy dětí: Paracetamol může zabíjet
Instagram čelí chybě zobrazující násilný obsah! Vraždy, sex, násilí, mrtvá těla zaplavují feedy
Bullshido: Realita, nebo podvod?
Šokující deepfake video s Trumpem a Muskem promítáno na americkém ministerstvu
E-Bezpečí školí policisty v oblasti umělé inteligence
Kamil Kopecký pro ČT24: Umělá inteligence a její rizika
Králičí nory (rabbit holes): Co jsou zač a v čem jsou nebezpečné?