Bohdan Bláhovec, autor videoklipu Vězni, využil další potenciál sociálních sítí. Kladenská kapela Zrní se totiž posadila před své monitory a zahrála jednu ze svých písní, přičemž formou živého záznamu zachytila reakce uživatelů videochatu s názvem Chatroulette (můžeme volně přeložit jako diskuzní ruleta). Ti se tak zcela náhodou stali účinkujícími ve videoklipu. I toto lze zažít na Chatroulette. Ale dopředu varujeme - jedná se spíše o výjimku.
Plno krásných spokojených lidí, plno krásných umělohmotných lidí, plno silnic, co se kříží, plno svítících lží…
(Z písně Vězni kapely Zrní, album Hrdina počítačový hry jde do světa)
Chatroullete je stále dost oblíbená služba (má okolo 40 000 přístupů denně a přibližně 1,5 milionu uživatelů[1]), která funguje na jednoduchém principu. Po připojení vaší vlastní webové kamery se můžete vidět s náhodně vybraným uživatelem.
Andrey Ternovskiy, v té době sedmnáctiletý chlapec z Moskvy, vytvořil tuto webovou stránku v roce 2009 za pouhé dva dny proto, že mu zkrátka něco podobného na internetu chybělo. Služba umožňuje při komunikaci spojit obraz, text i zvuk a vytváří tím velmi realistické podmínky pro rozhovor. Oproti podobným komunikačním kanálům, jako například Skype, se hlavní kouzlo ukrývá právě v náhodnosti spojení dvou uživatelů. Nejdůležitějším prvkem se pro většinu uživatelů služby po čase stává tlačítko "Next". To totiž dává oběma účastníkům konverzace tu moc, že jedním kliknutím mohou videohovor ukončit a přejít k dalšímu zájemci, který na ně čeká třeba na druhém konci planety. Vše je anonymní a pravděpodobnost opětovného setkání je tedy velmi nízká. Přijde vám to povrchní a necitelné? Na nemilosrdný styl výběru partnera pro konverzaci si většina uživatelů po čase zvykne, a často se navíc jedná o jediný způsob úniku před nechtěným setkáním.
Penis, penis, penis…
Video ze Southparku:
Na co narazíte nejčastěji? Překvapilo nás obrovské množství na první pohled znuděných lidí, kteří při pokusu o kontakt ani nereagují. Jak by asi uspěli při seznamování tváří v tvář? Hlavním bodem kritiky a mnoha parodií (například scénka ze seriálu South Park) se služba stala i kvůli velkému množství mužů, kteří se ukájí a odhalují přímo do kamery. Ano, je to pravda. Je jich zde stále velké množství a je překvapující, že někteří se ani nesnaží skrýt svoji identitu. V tom také spatřujeme jedno z největších rizik Chatroulette. Tím druhým je věk návštěvníků, který není nijak zásadně omezen ani kontrolován. Sám tvůrce webu byl tímto stavem velmi zklamán, a proto opatřil stránku tlačítkem určeným k nahlášení těchto uživatelů.
Dívka s přezdívkou Rasha z Ukrajiny, se kterou se nám podařilo navázat delší konverzaci, protože jsme nebyli tentokrát ihned nemilosrdně odnextování (ujal se zde výraz "to be nexted"[2] ) říká, že používá Chatroullete asi půl roku, protože si zde chce zlepšit svoji angličtinu. Za tu dobu poznala velké množství lidí z celého světa a dozvěděla se mnoho o jejich způsobu života. Sama ale dodává, že je znechucená tím, jak velké množství uživatelů začne mít po čase sexuální narážky, nebo se jí rovnou bez obalu zeptá, jestli nemá zájem o kybernetický sex. Nemá a nikdy mít nebude. Je jí mimochodem 17 let.
Jinou zkušenost popisuje devatenáctiletý Michael z Německa. Ten službu zná a používá už 2 roky a za tu dobu zažil a vyzkoušel leccos. Říká, že se nejčastěji připojuje, když se opilý vrací domů a nechce se mu ještě jít spát. Často se snaží různé dívky přemluvit, aby se před ním na kameru svlékly. Za tu dobu měl podle jeho slov už dost úspěchů. Na otázku, jestli se nebojí zneužití, odpovídá, že ne. Měl možná větší štěstí než jiný chlapec z videa na YouTube, který si pod záminkou toho, že mu dívka na kameru ukáže poprsí, strčí do úst ponožku a dá botu na hlavu. Následně se dozví, že je nahráván a poté se objeví nahrávka na YouTube. V tom se ukrývá další riziko. Nikdy totiž nevíte, kdo si vás při komunikaci nahrává, nebo kdo bude váš další partner. Krásně to demonstruje příklad, kdy vyučující namířil kameru během vyučování do místnosti plné vysokoškolských studentů.
Další příklady, které se dají najít na internetu.
Vydírání:
http://www.youtube.com/watch?v=jfLU4Fpg1X8&feature=related
Zesměšňování:
http://www.youtube.com/watch?v=iHufIZRiNYk (chlapec s botou na hlavě)
http://www.youtube.com/watch?v=jn8AI1UZ9vY (fake video)
Naštěstí se najdou i příklady těch, kdo se snaží službu využívat kreativním způsobem. Fanoušci Star Wars, amatérští zpěváci, kreativci z reklamních agentur nebo třeba ti, kteří vám jednoduše pošlou vzduchem polibek a usmějí se na vás. Například chlapec v černých brýlích s přezdívkou Mr. Simplification nás okamžitě zaujal svými grimasami do hudby, která mu hraje na pozadí. Po několika řádcích se nám svěřuje s tím, že se chce takto proslavit v Holandsku odkud pochází. Navíc si tím procvičuje herectví, které zároveň studuje.
„Můžete to stále zkoušet”, říká pan Michael Wesch, kulturní antopolog z Kansaské státní univerzity, který vede předmět Etnografie a Chatroulette. "Můžete zkoušet pokaždé něco nového. Můžete sami sebe neustále prezentovat v různých rovinách. A myslím, že vlastně časem můžete stvořit zcela novou osobnost.” Se svými žáky v hodinách ověřují skrze Chatroulette reakce uživatelů na různé komunikační situace a přenášejí tak do praxe sociologická a antropologická stanoviska.
Záleží tedy jen na samotných uživatelích, zda dají průchod svojí fantazii a obrovskému potenciálu této služby, nebo se z nich stanou jen vězni další svůdné možnosti vyzkoušet si kybernetický sex…
Za tým E-Bezpečí
Mgr. Jan Bartoněk
Stanovisko E-Bezpečí k Chatroulette:
Pro uživatele do 18 let: zcela nevhodné.
Riziko zneužití: vysoké.
Nevýhody:
- anonymita (žádná registrace),
- povrchnost komunikace, sexuální narážky,
- možnost vydírání, skrytého natáčení,
- pokles sociálních kompetencí při seznamování v reálném životě (při častém užívání),
- sociální marketing,
- nechtěná setkání s nechtěnými hosty, šokující záběry.
Výhody:
- možnost zlepšit si angličtinu,
- zábavné situace,
- vyzkoušet si konverzaci tzv. nanečisto
- možnost prezentace vlastní umělecké činnosti.
Zdroje:
PARRY, M., Chatroulette Lures Students With Low-Stakes Socializing, Chronicle of Higher Education, 56, 33, pp. A1-A12, Academic Search Complete, EBSCOhost, viewed 20 September 2011.
BILTON, N., Teenager Creator Of Chatroulette, New York Times, 15 March, Academic Search Complete, EBSCOhost, viewed 20 September 2011.
KONDAKOV, Y., Mom, dad, the Site is expanding..., Spiegel online, online: http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/0,1518,681817,00.html
PÁV, J., Chatroulette: Seriózní služba nebo nechutný hype? Online: http://eikasia.cz/index.php/internet/chatroulette-seriozni-sluzba-nebo-nechutny-hype/
Wikipedia o Chatroulette: http://en.wikipedia.org/wiki/Chatroulette
Další články o Chatroulette:
http://www.tyinternety.cz/startupy/tak-jak-je-to-s-chatroulette-umira-ci-prosperuje-1969
http://technet.idnes.cz/dost-bylo-penisu-chatroulette-chce-skutecnou-komunikaci-s-nahodnymi-cizinci-1wl-/sw_internet.aspx?c=A100824_163416_sw_internet_pka
[1] http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/0,1518,681817,00.html
[2] http://www.guardian.co.uk/media/pda/2010/mar/08/chatroulette