Společnost Google, provozovatel nejpoužívanějšího vyhledávače, vytvořila poradní výbor, který jí bude pomáhat s implementací práva „být zapomenut“. Možnost požádat internetové vyhledávače o to, abyste byli z jejich seznamu vyhledávání odstraněni je relativní novinkou, a je to pro vyhledávače velká výzva. Na největší z nich, Google, se obrací velké množství občanů Evropské Unie, kteří žádají o odstranění svých výsledků z vyhledávání. Ne všechny je možné uspokojit, protože ne vše má vyhledávač povinnost vymazat, na druhé straně se snaží o co nejlepší ochranu těch, kteří to skutečně potřebují.
Protože Google je technologická firma a její hlavní snahou je spíše vyvíjet a provozovat špičkové služby, než hledat odpovědi na složité etické otázky, rozhodl se vytvořit speciální orgán. Jeho úkolem je pomáhat s definicí politiky, na základě které bude právo „být zapomenut“ uplatňováno, a Google ho nazývá Poradní výbor.
Poradní výbor společnosti Google pro problematiku práva zapomnění (více informací najdete na jeho stránkách zde https://www.google.com/advisorycouncil/ ) se skládá celkem z deseti špičkových osobností, které mají k tématu co říct. Jeho úkolem není řešit konkrétní případy, kdy uživatelé žádají o odstranění z výsledků, ale pomáhat vytvářet komplexní politiku a pravidla pro tuto činnost. Jeho členové jsou specialisté z různých zemí, odborníci na lidská práva, informační technologie, mediální komunikaci, etiku a bezpečnost. Občané Evropské Unie mohou výbor osobně kontaktovat (na výše uvedené stránce) s vlastními návrhy a stanovisky k politice, které se činnost výboru týká.
Pro Google je podstatné znát názor jeho uživatelů a proto i když vy osobně o odstranění z výsledků vyhledávání nežádáte, měli byste zvážit svůj pohled na danou věc a máte-li kvalifikovaný názor, který dovedete podložit, zvažte jeho zaslání. Výsledkem činnosti výboru mohou být rozhodnutí, která dalece ovlivní mnoho z technologií a nástrojů, které dnes používáme, a které budeme používat do budoucna. Ovlivní, co a jak jsme schopni na internetu najít. Z tohoto důvodu jde o věc, která by měla zajímat každého uživatele Internetu v Evropě.
Pro E-Bezpečí
PhDr. Vojtěch Bednář