Home Rizikové jevy Hoax, fake news Verbovala Česká televize pomocí inzerátů placený komparz na demonstraci proti strachu? Ne, jde o dezinformaci.

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_fakekompars.jpgSociálními sítěmi se šíří obrázek „inzerátu”, ve kterém Česká televize údajně prostřednictvím portálu Jobs.cz hedala komparzisty na demonstraci proti strachu, která se konala 30. října 2022. Jde však o fotomontáž. Jak už to u podobných fotomontáží bývá, okamžitě vyvolala vlnu emocí a velmi rychle se rozšířila internetem.

 

Na první pohled je patrna celá řada odchylek od běžné inzerce České televize:

  1. U dezinformačního inzerátu chybí v adrese parametr ID, podle kterého lze inzerci snadno dohledat - a to včetně archivu smazaných inzerátů. 
  2. U dezinformačního inzerátu neodpovídá písmo (font) nadpisu, ani samotného textu.
  3. Neodpovídá pozadí inzerátu - u dezinformačního je pozadí čistě bílé, u skutečných inzerátů České televize je však světle modré.

Závěr: Jde o podvrh, cíleně vytvořenou dezinformační koláž.

Dezinformační inzerát (podvrh)

kompars_fake.png

Skutečný inzerát

kompars_real.png

Ukázky šíření:

kompars_share.png


Oficiální vyjádření České televize (Twitter):

Proč jde o dezinformační inzerát?

Podvržený inzerát můžeme klasifikovat jako dezinformační, protože byl vytvořen a rozšiřován záměrně - s cílem poškodit Českou televizi, poškodit Milion chvilek pro demokracii jako svolavatele demonstrace a zároveň oslabit důvěru v demokratický systém tím, že snižuje důvěryhodnost veřejnoprávního média. 

Jak snadné je vyrobit dezinformaci tohoto typu?

Vytvořit dezinformaci tohoto typu je velmi snadné, zvládne to i naprostý laik - a to dokonce bez nutnosti umět pracovat v grafickém editoru. Nástroje pro vytvoření tohoto typu materiálu totiž obsahuje i již samotný prohlížeč webových stránek. Samotný proces vytváření fotomontáže z původního zpravodajského serveru popisujeme zde. Proto si skutečně dávejme velký pozor na to, co sdílíme, především zpozorněte v situaci, kdy v nás sdílená zpráva vyvolává silné emoce.

Pro E-Bezpečí,
Kamil Kopecký,
Univerzita Palackého v Olomouci

Další zdroje k tématu:

Další hoax o demonstraci Milionu chvilek uráží Českou televizi. Manipulatori.cz 
https://manipulatori.cz/dalsi-hoax-o-demonstraci-milionu-chvilek-urazi-ceskou-televizi/

 

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Verbovala Česká televize pomocí inzerátů placený komparz na demonstraci proti strachu? Ne, jde o dezinformaci.. E-Bezpečí, roč. 7 (2022), č. 2, s. 61-62. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2878

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.