Home Rizikové jevy Online závislosti Trpíte nomofobií? Otestujte se!

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mobil_keyboardNomofobie (no mobile phone phobia) je jedním ze znaků behaviorální závislosti na mobilním telefonu a označuje strach z toho, že mobilní telefon z nějakého důvodu jednoduše nemůžeme používat. Nomofobie vzniká jako produkt interakce mezi lidmi, informacemi a komunikačními technologiemi a postihuje velkou část populace mladých lidí.

Mezi typické příznaky nomofobie patří nervozita, kdykoli telefon nemáme u sebe, neustálá kontrola, jestli nám nepřišla nová zpráva, nutkání okamžitě reagovat, jakmile nás k tomu mobil vyzve, případně tzv. fantomové vibrace (pocit, že nám telefon v tichém režimu vibruje, i když to tak není).

Jedna z prvních studií, které se zaměřily na prevalenci nomofobie, proběhla ve Velké Británii (Daily Mail Online, 2008). Podle ní trpí nomofobií 53 % britských uživatelů mobilních telefonů. Podle autorů studie nomofobií vyvolává např. obava, že nemáme kredit, že máme vybitou baterii, že jsme v oblasti bez signálu apod.

Zajímavé výsledky poskytuje také studie, která proběhla v Indii (Murthy, 2012).  45 % sledovaných osob ve věku 18 až 30 let vykazovalo příznaky nomofobie, přičemž předcházející studie z roku 2009 naměřila úroveň pouze 20 % (Dixit et al., 2010).

Další studie proběhla na vzorku 537 tureckých vysokoškolských studentů a její výsledky dokazují, že 42,6 % z nich nomophobií skutečně trpí. Studie také potvrzuje, že se častěji obětmi nomophobie stávají dívky než chlapci (C. Yildirim, Sumuer, Adnan, & Yildirim, 2015).

Pro Českou republiku zatím žádné relevantní údaje nemáme, nicméně jednoduchý test si můžete vyzkoušet i vy sami.

nomofobie

Otestujte se

Úroveň nomophobie se testuje pomocí tzv. NMP-Q dotazníku, který byl vytvořen výzkumníky z Iowa State Univerzity (Caglar Yildirim & Correia, 2015). Test obsahuje celkem 20 otázek - ke každé otázce přiřadíte hodnotu 1 (naprosto nesouhlasím) až 7 (silně souhlasím).

1. Cítil bych se nepříjemně bez neustálého přístupu k informacím prostřednictvím svého mobilního telefonu.

2. Naštval bych se, kdybych se nemohl podívat na informace na mém mobilním telefonu, když bych to chtěl udělat.

3. Znervózňovalo by mě, kdyby nemohl na svůj mobilní telefon přijímat zprávy (události, počasí atd.).

4. Rozčílil bych se, kdybych nemohl používat mobilní telefon a jeho možnosti, když bych to chtěl zdělat.

5. Vyděsilo by mě, kdyby mi v telefonu došla baterie.

6.  Zpanikařil bych, kdybych vyčerpal svůj měsíční datový limit nebo by mi došel kredit.

7. Kdybych neměl dostupný signál operátora nebo se nemohl připojit k Wi-Fi, pak bych neustále kontroloval, jestli už signál mám nebo jestli už je Wi-Fi dostupná.

8. Kdybych nemohl používat svůj mobilní telefon, bál bych se někde uvíznout.

9. Kdybych nemohl chvíli svůj mobilní telefon používat, cítil bych nutkání ho zkontrolovat.

Když s sebou nemám svůj mobilní telefon...

10. Cítil bych se nervózní, protože nemohu okamžitě komunikovat se svou rodinou a/nebo přáteli.

11. Bál bych se, protože by mě nemohla moje rodina nebo přátele kontaktovat.

12.  Cítil bych se nervózní, protože bych nemohl přijímat SMS zprávy a hovory.

13. Byl bych nervózní, protože bych nebyl v kontaktu se svou rodinou a přáteli.

14. Byl bych nervózní, protože bych nevěděl, jestli mě někdo nechtěl zastihnout.

15. Byl bych nervózní, protože by byl přerušen můj trvalý kontakt s rodinou a přáteli.

16. Byl bych nervózní, protože bych byl odpojen od mé online identity.

17. Cítil bych se nepříjemně, protože bych nemohl aktualizovat informace ze svých sociálních sítí a online médií (v originále I could not stay up-to-date with social media).

18. Cítil bych se nepříjemně, protože bych nemohl přijímat upozornění na aktualizace od mých kontaktů v rámci sociálních sítí a online médií (v originále I could not check my notifications for updates from my connections and online networks).

19. Byl bych nervózní, protože bych nemohl kontrolovat emaily.

20. Měl bych divný pocit, protože bych nevěděl, co dělat.

Výsledky (Gregorine, 2015)

20: Nejsi nomofobik. Máš zdravý vztah ke svému mobilnímu zařízení a nemáš problém být od něj oddělen.

21-60: Mírná nomofobie. Jsi trochu nervózní, když zapomeneš svůj telefon na den doma nebo uvízneš někde bez Wi-Fi signálu, ale v zásadě netrpíš žádnou větší úzkostí.

61-100: Střední nomofobie. Jsi ke svému přístroji připojen. Často kontroluješ aktualizace, když jdeš po ulici nebo hovoříš z přáteli, občas cítíš úzkost, když jsi odpojen. Měl bych zahájit detox.

101-120: Těžká nomofobie. Bez svého mobilu nejsi schopen fungovat ani minutu, neustále jej kontroluješ. Je to první věc, kterou ráno kontroluješ, poslední věc, kterou kontroluješ v noci. Mobil dominuje většině tvých každodenních aktivit. Je třeba zasáhnout a zahájit detox.

Otestovali jste se? Napište nám, jak jste dopadli.

Kamil Kopecký, E-Bezpečí

 

Zdroje:

Daily Mail Online. (2008). Nomophobia is the fear of being out of mobile phone contact - and it’s the plague of our 24/7 age | Daily Mail Online. Dostupné 25. srpen 2015, z http://www.dailymail.co.uk/news/article-550610/Nomophobia-fear-mobile-phone-contact--plague-24-7-age.html

Dixit, S., Shukla, H., Bhagwat, A., Bindal, A., Goyal, A., Zaidi, A. K., & Shrivastava, A. (2010). A study to evaluate mobile phone dependence among students of a medical college and associated hospital of central India. Indian Journal of Community Medicine : Official Publication of Indian Association of Preventive & Social Medicine, 35(2), 339–41. doi:10.4103/0970-0218.66878

Gregorine, C. (2015). This Scientific Test Will Tell You How Addicted You Are To Your Smartphone. The Huffington Post. Dostupné z http://www.huffingtonpost.com/2015/05/18/nomophobia-smartphone-sep_n_7266468.html

Murthy, R. (2012). Nomophobia strikes Indian phone addicts. Asia Times. Dostupné z http://www.atimes.com/atimes/South_Asia/NC27Df02.html

Walsh, S., White, K. M., & McD Young, R. (2010). Needing to connect: The effect of self and others on young people’s involvement with their mobile phones. Australian Journal of Psychology, 62(4), 194–203. doi:10.1080/00049530903567229

Yildirim, C., & Correia, A.-P. (2015). Exploring the dimensions of nomophobia: Development and validation of a self-reported questionnaire. Computers in Human Behavior, 49, 130–137. doi:10.1016/j.chb.2015.02.059

Yildirim, C., Sumuer, E., Adnan, M., & Yildirim, S. (2015). A growing fear: Prevalence of nomophobia among Turkish college students. Information Development, (AUGUST), 0–10. doi:10.1177/0266666915599025

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.