Home Z naší kuchyně Bezpečně v online světě: Základy počítačové bezpečnosti pro běžné zaměstnance - nový materiál od společného týmu E-Bezpečí, Policie ČR a Avastu

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini zamestnanciV posledních letech v souvislosti s kybernetickými útoky na různé druhy institucí (nemocnice, bankovní sektor, úřady apod.) vzrůstá stále více potřeba zajistit, aby měl i běžný zaměstnanec pracující s IT alespoň základní informace o tom, jak s technologiemi pracovat bezpečným způsobem. V ideálním případě pak, aby měl možnost se v této oblasti systematicky vzdělávat. A právě proto vznikl nový materiál Bezpečně v online světě: Základy počítačové bezpečnosti pro zaměstnance, který vytvořil společný tým Univerzity Palackého (E-Bezpečí), Policie ČR a Avastu. 

 

Při tvorbě přehledu Bezpečně v online světě: Základy počítačové bezpečnosti pro zaměstnance jsme se snažili podchytit základní problémy, se kterými se zaměstnanci potýkají, proto jsme pozornost věnovali mimo jiného např. různým druhům podvodných e-mailů, které se k zaměstnancům běžně dostávají a ti na ně reagují,” uvádí Kamil Kopecký z E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci.

Materiál se zaměřuje na několik klíčových oblastí, ke kterým patří např. práce s e-mailem, nastavení hesel, ověřování obsahu e-mailů, bezpečnostní zásady spojené s pracovními stanicemi, ale třeba např. rizika, která mohou být spojena s používáním neprověřených USB zařízení. Samozřejmě se věnujeme také podvodům, které se snaží cíleně z uživatelů vylákat osobní či jiné citlivé údaje, které lze zneužít např. pro průnik do firemních systémů.

Naším hlavním cílem při tvorbě materiálu Bezpečně v online světě pro zaměstnance bylo postupovat od problému k řešení a odpovědět na reálné potíže zaměstnanců. Zároveň jsme chtěli vytvořit materiál, který bude stručný, výstižný a přitom přinese i nové poznatky. Popsané základy počítačové bezpečnosti nezahrnují čtenáře zbytečnými fakty, ale za pár minut čtení předají ty nejzásadnější rady od našich expertů na kybernetickou bezpečnost,“ říká bezpečnostní expertka Avastu a ambasadorka projektu Buď safe online Julia Szymańska.

Největší slabinou dnešních IT systémů i nadále zůstávají jejich uživatelé. Právě oni jsou nejčastěji pro útočníky ta pomyslná brána do systému. K mnoha případům, které následně řeší Policie České republiky, by nemuselo dojít, kdyby se zaměstnanci chovali zodpovědně i v problematice uživatelské kyberbezpečnosti. Přitom nejde o nic složitého, jen dodržovat několik základních rad a pravidel,” doplňuje kolegy mjr. Václav Písecký z Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy.

Materiál budeme distribuovat cílovým skupinám v papírové podobě, je však ke stažení také v online formě každému, kdo tyto informace potřebuje rozšířit mezi své zaměstnance. Materiál v tiskové kvalitě můžete stahovat zde.

Tisková zpráva E-Bezpečí & Avast

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Bezpečně v online světě: Základy počítačové bezpečnosti pro běžné zaměstnance - nový materiál od společného týmu E-Bezpečí, Policie ČR a Avastu. E-Bezpečí, roč. 5 (2020), č. 2, s. 6-7. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1948

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.