Home Z naší kuchyně O projektu O projektu Zástupce projektu E-Bezpečí přednášel v Parlamentu ČR. Řeč byla o digitální gramotnosti a rizikovém chování v kyberprostoru.

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_parlament3. března zasedal v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR podvýbor pro ICT a eGovernment, který se zaměřuje mimo jiné na oblast kybernetické bezpečnosti na úrovni státu. Hostem a zároveň hlavním přednášejícím byl dr. Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ten seznámil během své téměř hodinové přednášky přítomné poslance a experty z firemního sektoru s vybranými tématy kybernetické bezpečnosti se zaměřením na interpersonální útoky na dětské a dospělé uživatele internetových služeb.

Oblast kybernetické bezpečnosti je velice široká, zahrnuje jak témata spojená s útoky na kritickou infrastrukturu státu, tak i na konkrétní internetové uživatele. A právě touto oblastí se zabývá tým projektu E-Bezpečí - prevenci a edukací jako základních nástrojem ochrany před kybernetickými útoky, “ uvádí Kopecký.

Řeč byla rovněž o aktuálním vývoji internetové kriminality dle statistik Policie ČR. Ta za rok 2014 eviduje více než 4200 trestných činů páchaných prostřednictvím internetových služeb. Hlášené trestné činy však tvoří pouze vrcholek pomyslné pyramidy kybernetických útoků - velké množství případů totiž oběti policii nehlásí, ačkoli dochází evidentně k naplnění skutkových podstat trestných činů.

Kybernetické útoky na děti mají vysokou latenci, děti se stydí o svých problémech informovat dospělé, často tají, že např. došlo k úniku jejich intimních informací, že jsou vydírány, že mají strach. Často pak kontaktují právě různí poradenské linky, jako je Linka bezpečí, poradna projektu Seznam se bezpečně! nebo Online poradna projektu E-Bezpečí, “ dodává Kopecký.

Rizikové chování dětských uživatelů internetu bylo demonstrováno na výsledcích výzkumu Výzkum rizikového chování českých dětí 2014, který zrealizovala Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s firmami Seznam.cz, Google a Vodafone. Podobné formy rizikového chování se však objevují i u dospělé populace.

parlament

V rámci přednášky byla zdůrazněna nutnost spolupráce akademického a soukromého sektoru - tedy provozovateli internetových služeb, které jsou masivně využívány dětskými i dospělými uživateli internetu. Řada z nich již aktivně témata spojená s kybernetickou bezpečností do svých služeb zavádí a podporuje včasné odhalování kybernetické kriminality.

Spolupráce Pedagogické fakulty UP a podvýboru pro ICT a eGovernent bude dále pokračovat v rámci zavádění tzv. Digitální agendy na úrovni státu.

Redakce E-Bezpečí

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.