Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-Bezpečí je na Instagramu i Facebooku, nezapomeňte nás sledovat
01. 12. 2024

Nezapomeňte, že E-Bezpečí je na Instagramu a Facebooku, kde najdete mnoho dalších informací z naší kuchyně. Nezapomeňte nás sledovat!

Read More ...

Vzdělávací akce o AI od E-Bezpečí ZDARMA
21. 11. 2024

Díky projektové podpoře (projekt CEDMO 2) z Národního plánu obnovy nabízíme vzdělávací akce (přednášky/besedy) zaměřené na úvod do problematiky umělé...

Read More ...

S ČT Edu spolupracujeme na nových pořadech o mediální výchově
11. 10. 2024

V těchto dnech ve spolupráci s Českou televizí - ČT EDU připravujeme nové pořady zaměřené na podporu mediální výchovy a mediální gramotnosti. Do...

Read More ...


Home Uncategorised Dva ze tří největších mobilních operátorů aktivně vzdělávají své zaměstnance v oblasti internetové bezpečnosti

Přečteno jinde










































Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


mini_parentsDva ze tří největších mobilních operátorů – O2 Czech Republic a Vodafone – aktivně vzdělávají své zaměstnance ve vybraných tématech internetové bezpečnosti. Usilují tak nejenom o zvýšení bezpečnosti svých vlastních služeb, ale posilují také prevenci a intervenci v oblasti bezpečnějšího chování zaměstnanců v online prostředí.

Mezi stěžejní témata, na která se obě firmy zaměřují, patří především ochrana osobních údajů v prostředí internetu a jejich možné zneužití. Mezi další témata, na která se cyklus školení v oblasti IT bezpečnosti zaměřuje, patří rizika sociálních sítí, různé formy jednorázové a opakované internetové agrese (kyberšikana), tzv. kybergrooming (manipulace dítěte v prostředí sociálních sítí s cílem přivést jej na osobní schůzku), sexting (rizikové sdílení vlastních intimních materiálů) a další související fenomény. Vzdělávací aktivity pro zaměstnance pak probíhají ve spolupráci s týmem projektu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci.

o2_rene

V obou firmách, se kterými aktivně spolupracujeme, pracuje velké množství rodičů, jejich děti se dostávají do věku, ve kterém aktivně používají internetové služby. Prostřednictvím interaktivních vzdělávacích kurzů jim umožňujeme seznámit se s tím, co jejich vlastní děti v prostředí online služeb dělají a jakým rizikům jsou vystaveny,“ uvádí Kamil Kopecký z projektu E-Bezpečí. „Stejně tak představujeme postupy, jak se před kybernetickými útoky bránit a chránit a jak minimalizovat jejich případný dopad,“ doplňuje.

Děti do online světa vstupují ve velmi nízkém věku, internet aktivně využívají zhruba od 3 let, mobilní telefony pak přibližně od 2. třídy ZŠ. Ačkoli jim mobilní telefony zpočátku slouží především k hraní her a komunikaci s rodiči, díky přístupnosti online světa děti velmi brzy pronikají do atraktivního světa internetu, začínají aktivně komunikovat s ostatními, vyhledávají informace a baví se. Stejně jako v reálném světě však mohou být i v tom virtuálním vystaveny rizikům, na která nejsou v řadě případů z domova ani ze školy připraveny. Velmi důležitou roli proto hrají rodiče, kteří mohou děti na rizikové scénáře připravit.

voda_lukas

Digitální rodičovství a ochrana dětí na internetu je klíčová nejen pro naše zákazníky a partnery, ale samozřejmě i pro naše zaměstnance, kteří jsou ambasadory značky Vodafone. V září jsme uspořádali pro všechny zaměstnance týdenní cyklus seminářů o nebezpečných a škodlivých internetových fenoménech, které vedli přední čeští odborníci na tuto problematiku. V zářijovém magazínu pro zákazníky ČiliChili jsme publikovali speciální přílohu Děti v síti, která se zaměřila na bezpečné využívání dat dětmi. Do budoucna chceme podobné akce opakovat a otevřít poradnu pro všechny rodiče i zájemce o bezpečný digitální svět dětí“, uvádí Pavel Košek, manažer pro veřejné záležitosti, Vodafone.

voda_kamil

Podobně jako Vodafone k danému tématu přistupuje i společnost O2 Czech Republic, která pro své zaměstnance pořádá workshopy zaměřené právě na rizikové formy chování v prostředí internetu. Marie Mališková z oddělení CSR v O2 Czech Republic uvádí: „Je pro nás důležité propojovat zaměstnance s našimi aktivitami. Mnoho z nich má děti a sami o všech nástrahách internetu ani netuší. Proto jsme rádi, že workshopy pořádané E-Bezpečím se mezi zaměstnanci O2 staly žádanými a hojně navštěvovanými.

Redakce E-Bezpečí

 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2024)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.