Home Z naší kuchyně feed-image

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


schweiner_kazuistiky.jpgV roce 2024 jsme v rámci projektu E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci realizovali úctyhodný počet terénních aktivit zaměřených na prevenci rizikového chování na internetu a vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti. Celkem jsme v terénu zrealizovali 513 akcí: 386 akcí pro žáky základních a středních škol, 43 akcí pro pedagogy, 61 akcí pro rodiče, 8 akcí pro seniory a 6 akcí pro odbornou veřejnost a další cílové skupiny. Tyto aktivity nám umožňují nejen šířit osvětu, ale také reagovat na aktuální výzvy v digitálním světě.

Víš, co jsou to deep fakes, deep nude nebo třeba halucinování? Otestuj, zda se vyznáš v umělé inteligenci! 

mini_magnets.pngKvěten 2021, The Guardian: „Magnety používané jako falešný jazykový piercing by měly být zakázány!“ Červen 2021, FOX9, Minneapolis: „LOS ANGELES - Lékaři varují před nebezpečnou výzvou na TikToku. Falešné piercingy na jazyku s magnetickými kuličkami jsou smrtelným rizikem!“ Červen 2021, SkyNews: „TikTok trend, který zahrnuje malé magnety, by mohl být životu nebezpečný“. Září 2021: Business Insider: „Rodiče uvádějí, že jejich děti byly hospitalizovány poté, co spolkly magnety kvůli TikTok trendu. TikTok tvrdí, že tento trend na aplikaci neexistuje.“

mini sadteens

Rok 2024 byl pro online poradnu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci dalším obdobím plným výzev, nejen v poradně. Jedním z klíčových ukazatelů je opět vysoký počet případů, které jsme řešili. K dnešnímu dni jsme v online poradně E-Bezpečí (www.napisnam.cz) evidovali celkem 553 případů, a to rok stále nekončí. Pokud jde o témata, která jsme v období do listopadu 2024 nejčastěji řešili, na prvním místě se jednoznačně objevuje sextortion – vydírání s využitím intimních materiálů. Velmi častým problémem však zůstává i sexting, zejména u dětí, včetně případů dětské pornografie. Dále také evidujeme vysoký počet případů kyberšikany, kyberstalkingu, obtížných rozchodů a online podvodů, fake profilů, nabourávání elektronických účtů.

mini efektivniprevenceKybergrooming, sexting, kyberšikana, ale také např. bezpečné chování na sociálních sítích či online podvody, to vše jsou témata, která s žáky a pedagogy pravidelně řešíme přímo ve školním prostředí. Každoročně tak v zrealizujeme stovky akcí a odučíme tisíce hodin výukových lekcí, jejichž cílem je připravit žáky na pohyb v online prostředí. Výjimkou není ani letošní školní rok - od září tým E-Bezpečí zrealizoval v terénu přes 70 akcí.

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.