Remove
Prázdniny jsou v poločase a mnohým učitelům už se po žácích začalo stýskat. Otřepali se z vyčerpávajícího konce školního roku a nabrali elán a chuť pustit se do příprav na další výuku. Přichází k nám totiž dotazy, jaké materiály bychom mohli doporučit k četbě nebo jako inspiraci v oblasti mediální výchovy. A my jsme za takové dotazy samozřejmě moc rádi!
Začátkem května 2022 se na Facebooku rozšířila fotografie, podle které si prý v dubnu ukrajinské děti ve Lvově připomínaly narozeniny Adolfa Hitlera tím, že na náměstí vytvořily obrazec hákového kříže. „Takovouto symbolikou oslavují dítka školou povinná ve Lvově 20. dubna 2022 Ádovy narozeniny. Zatímco v Terezíně a v Lidicích vlají žlutomodré vlajky,“ píše se v slovensky psaném příspěvku. Údajný důkaz fašizace Ukrajiny byl Více zde
Víte, co je to autorské právo? Jaká práva máte jako tvůrci a jaká jako uživatelé, které chtějí ve svém díle využít obsah někoho jiného? A jak správně citovat např. z Google Obrázků nebo Wikipedie? Vše podstatné v 20 minutách...
Již více než 25 let máme definována pravidla slušného chování uživatelů internetu, která známe pod zjednodušeným názvem netiketa. Netiketa by měla být základem mezilidské komunikace na internetu, ne vždy se však její zásady v praxi skutečně dodržují a ne každá diskuse v online prostředí je kultivovaná, vedena věcně a nekonfliktně. V dnešním článku se zaměříme právě na to, co netiketa je, jak a proč vznikla, jak ji můžeme využít.
Slovo trivium označovalo původně tři základní vědy, tvořící základ věd vyučovaných ve středověku, a to gramatiku, rétoriku a dialektiku. Od 18. století slovo trivium označovalo tři základní znalosti, tj. čtení, psaní a počítání. Postupně se význam slova rozšířil jednoduše na základní či jednoduché znalosti (odtud slovo triviální, nebo základní, jednoduché).
Trivium E-Bezpečí představuje stručný přehled informací o jednotlivých rizikových fenoménech, se kterými se setkáme v online prostředí. Je určeno všem, kteří se s rizikovými jevy teprve seznamují a jsou víceméně nováčky.
Trivium E-Bezpečí:
Kybernetická šikana (kyberšikana)
Kybergrooming
Sexting
Webcam trolling
Netolismus
Nebezpečné výzvy (challenges)
Rizikové služby/aplikace:
Tik Tok (Musical.ly)
Omegle (videochat)
Instagram
Snapchat
Tellonym
Kazuistiky:
Ghyslain Raza / Star War Kid (Kanada, 2003) - KŠ
Ryan Patrick Halligan (USA, 2003) - KŠ
Douglas Lindsell (Velká Británie, 2003) - KG
Michael Wheeler (Velká Británie, 2003) - KG
Megan Meier (USA, 2006) - KŠ
Anna Halman (Polsko, 2006) - KŠ
Jessica Renee Logan (USA, 2008) - KŠ
Pavel Hovorka (ČR, 2008) - KG
Hope Witsell (USA, 2009) - KŠ
Tyler Clementi (USA 2010) - KŠ
Peter Chapman vs. Ashleigh Hall (Velká Británie, 2010) - KG
Amanda Todd (Kanada, 2012) - KŠ
Rebecca Ann Sedwick (USA, 2013) - KŠ
Technická zabezpečení:
Jak zabezpečit počítač
Jak zabezpečit domácí počítačovou síť
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se vložil do případu 17letého hocha z Klatovska, který měl před dvěma roky šířit přes sociální sítě intimní video své tehdejší 13leté přítelkyně. Nelíbilo se mu, že dozorující státní zástupkyně zastavila jeho trestní stíhání s odůvodněním, že si neuvědomoval následky svého počínání a nemůže tak za to být potrestán. Více zde.
Jedna místnost v Dublinu, v ní tým analytiků, kodérů a inženýrů, na zdi vlajka Evropské unie. Tak vypadá irské „operační centrum“ společnosti Facebook bojující s fake news a falešnými účty na sociálních sítích, které mají fungovat jako nástroj proti ovlivnění květnových voleb do Evropského parlamentu. Společnost teď ukázala své zázemí novinářům. Více zde.
Ovlivní konverzační umělá inteligence mezilidské vztahy?
(Ne)zhloupne lidstvo díky umělé inteligenci?
Předvánoční nakupování na internetu: Jak se vyhnout podvodům a finančním pastem
Čeští žáci a umělá inteligence: Jak AI mění vzdělávání?
Online poradna E-Bezpečí: Jak pomáháme zvládat rizika na internetu v roce 2024